Wywiad z Szefem Sztabu w gazecie Życie Powiatu na Mazowszu "Pomagają przez cały rok "

Podczas najbliższego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ząbkowski sztab będzie obchodził pięciolecie swojej działalności. Aby jednak wszystko mogło sprawnie przebiegać, działalność wolontariuszy trwa przez cały rok. O całorocznych akcjach WOŚP
i współpracy z OSP Ząbki z Piotrem Brześkiewiczem, szefem sztabu w Ząbkach rozmawia Aleksandra Olczyk

– To już 27 finał, ponad ćwierć wieku, a jak na tym tle wypada udział sztabu Ząbki?

– Sztab Ząbki tez już swoje lata ma i podczas najbliższego finału będzie obchodził swoje pięciolecie. Każdy kolejny finał ma swój cel– dla kogo czy tez na co zostaną przeznaczone pieniądze z kwest wolontariuszy, sponsorów czy licytacji. Jeżeli chodzi o zbiórki na sprzęt kupowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy z roku na rok staramy się bić rekordy zbierając coraz więcej środków, co wiąże się z dużym zaangażowaniem wolontariuszy, sponsorów czy nawet całej organizacji. I nie mamy zamiaru tego zaprzestać.
Z roku na rok staramy się wyjść naprzeciw naszym mieszkańcom i osobom wspierającym WOŚP. zapraszając gwiazdy estrady i organizując różne atrakcje.

06 września 2018

- Sztab prowadzi swoją działalność charytatywnie, natomiast organizacja takiego przedsięwzięcia na pewno wymaga ponoszenia kosztów.  Jak to wygląda od strony organizacyjnej?

– Oczywiście z racji tego, że działamy charytatywnie dokładamy wszelkich starań by pozyskać sponsorów, który pomagają nam 
w organizacji. Choć z roku na rok jest to coraz trudniejsze nie przestajemy poszukiwać i zachęcać do wspierania tej szczytnej idei. Staramy się też wzbogacać kolejne finały w Ząbkach, co często wiąże się z nowymi, dotąd nie znanymi nam wyzwaniami.

– Wspomniałeś ze co roku kwestujecie na inny cel, a jakie cel i jakie akcje wspierać będzie następny finał WOŚP?

– Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnych wytycznych z siedzimy WOŚP, ale na pewno będzie to szczytny cel.W każdej inicjatywie Wielkiej  Orkiestry Świątecznej Pomocy chodzi o to, aby nieść pomoc tym, którzy najbardziej tego potrzebują, natomiast szczegóły tegorocznej akcji zostaną zapewne podane z  końcem października. Sztab prężnie stara się uczestniczy w każdej niemal akcji fundacji czy są to finały, Pokojowy Patrol, akcje z cyklu „ Historia Misia” mająca na celu wmusić na społeczeństwie reagowanie na przemoc wobec dzieci oraz od niedawna akcja w ramach programu „Ratujemy  i Uczymy Ratować”

– Czy możesz przybliżyć naszym czytelnikom cel  Programu Edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”

– Akcja „Ratujemy i Uczymy Ratować” jest akcją bardziej edukacyjną. W ramach tego programu promujemy prawidłowe postawy
w sytuacjach wymagających udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Program powstaje przy współpracy ze szkołami podstawowymi oraz jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. Znajomość teoretyczna zasad pierwszej pomocy to nie wszystko –akcja ma  również na celu wzbudzenie w świadkach wypadków pewności co do konieczności i zasadności podejmowania odpowiednich działań  ratujących życie, wzmocnienie wiary we własne umiejętności, a także wyeliminowanie obaw, które się często  pojawiają. Każdy ma okazje zapoznać się z tym  ważnym zagadnieniem i kształtować właściwe nawyki,  dzięki czemu  pierwsza pomoc staje się dla każdego  czymś naturalnym. Fundacja zaopatruje uczestników spotkań w środki dydaktyczne. Nasza ząbkowska OSP również do tego programu dołączyła i bardzo chcemy ich
w tym działaniu wspierać. Działania w ramach akcji „Ratujemy i Uczymy Ratować” będą pierwszym wspólnym przedsięwzięciem Sztabu Ząbki i OSP Ząbki. Mam nadzieję ze nie ostatnim. Przyświeca nam wspólny cel niesienia pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

 Niedawno pisaliśmy o potrzebach OSP Ząbki, a mimo to druhowie chcą zaangażować się w kolejne charytatywne akcje. Czy zatem sztab WOŚP Ząbki również planuje wesprzeć OSP Ząbki?

– Oczywiście zdajemy sobie sprawę z problemów z jakimi borykają się druhowie z OSP Ząbki. Tak samo,  jak w naszym przypadku, pracują charytatywnie dla dobra wszystkich mieszkańców naszego miasta i nie możemy pozostać obojętni na ich potrzeby. W końcu bezpieczeństwo ludzkiego życia to jedna z najważniejszych wartości. Dlatego tez dołożymy wszelkich starań aby aktywnie wspierać oraz promować apel OSP Ząbki o pomoc w zakupie nowego sprzętu.

Wydanie nr 24 Życie Powiatu na Mazowszu

© Wszelkie prawa zastrzeżone
Sztab WOŚP Ząbki
2014-2019

Numer konta na datki na cele organizacyjne: 86 1870 1045 2078 1011 2890 0001