Działamy pomagając
    Pomagamy działając
         Przez cały czas

"Kiedy Zabrzmi Radio Ząbki" Wywiad w Życie Powiatu na Mazowszu

Ostatnie tygodnie to szereg bardzo pozytywnych wieści, które napływają do nas z Ząbek.
Wiele za sprawą  Stowarzyszenia „SZTAB ZĄBKI”, które zachwyca swoimi pomysłami.
O plany na bliższą i dalszą przyszłość zapytaliśmy Bartłomieja Dudę, wiceprezesa
Stowarzyszenia  ”SZTAB ZĄBKI”

– Bartku, ostatnio pojawił się w mediach społecznościowych wpis, który informuje,
że Stowarzyszenie ma w planach reaktywację Radia Ząbki. Czy to prawda?

– Tak, jest to jeden z naszych głównych projektów i zadań na nadchodzące miesiące.
Chcemy podejmować się różnych działań dla lokalnej społeczności i taki lokalny głos wydał
się nam niezwykle potrzebny, zwłaszcza, że nie chcemy być zwykłym radiem. Sama historia
Radia Ząbki jest ściśle powiązana z naszą ząbkowską młodzieżą i my chcemy ten związek
także rozwijać – to głównie w ręce młodzieży chcemy oddać ramówkę. Oczywiście, wszystko
pod okiem zaprzyjaźnionych profesjonalistów, ale to właśnie ząbkowska młodzież będzie
mogła wykazać się dziennikarskimi umiejętnościami. Oczywiście chcemy być dla wszystkich, dlatego też planujemy wyjść ze swoją radiową ofertą do każdego mieszkańca, ze szczególnym uwzględnieniem, poza młodzieżą, osób starszych, które będą miały chęć w taki sposób wykorzystać swój czas wolny.

– Brzmi rewelacyjnie, ale to plany póki co. Czy możesz powiedzieć na jakim etapie jesteście z przygotowaniami?

– Organizacja radiostacji to zadanie czasochłonne, zwłaszcza, że mamy przed sobą sporo wyzwań i ciągle brakuje nam rąk do pomocy. Przechodząc jednak do konkretów. Planujemy wykorzystać istniejącą infrastrukturę po poprzednim radiu. Obecnie zakończyliśmy wstępne rozmowy z Urzędem Miasta, w najbliższym czasie będziemy oceniać stan techniczny oraz możliwości zaadaptowania, nieużywanego obecnie, sprzętu. Po weryfikacji technicznej podpiszemy stosowne dokumenty, które pozwolą nam na przygotowanie do rozpoczęcia nadawania – na początku będzie to formuła radia internetowego, dostępnego wszędzie tam, gdzie jest Internet.

– Czyli ostatnie dwa miesiące roku zapowiadają się pracowicie?

– Pracowicie to mało powiedziane. Przygotowania związane z reaktywacją Radia Ząbki to tylko jedna z naszych inicjatyw. Cały czas jesteśmy w trakcie przygotowań do 28 Finału WOŚP, a w międzyczasie planujemy wspólną akcję z OSP Ząbki – akcja o nazwie „Podaj Dotyk Życia”, której celem jest szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej dla mieszkańców Ząbek. Myślimy również o świątecznej akcji motoMikołaje, która ma być podziękowaniem i wsparciem dla zaprzyjaźnionej Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska, która propaguje rozwój motocyklowych ambulansów, które mogą znacznie szybciej docierać z pomocą do osób jej potrzebujących.
Przy każdym z tych wydarzeń chcemy też organizować stanowisko Fundacji DKMS i umożliwić rejestrację potencjalnych dawców szpiku.

– Wspaniale, to są na prawdę ambitne i szczytne cele. Ale jak wszyscy wiemy, takie działania to także wydatki. Jak sobie z tym radzicie?

– Funkcjonujemy jako Stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej i naszą działalność finansujemy jedynie ze środków prywatnych i ewentualnych darowizn. Oczywiście wspierają nas ludzie, którzy wnoszą coś znacznie cenniejszego – to ich wiedza
i doświadczenie i właśnie dzięki temu nasze działania mogą być tak rozległe. W planach mamy ubieganie się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, to też element planów na najbliższe miesiące. Szczególnie w kwestii związanej z radiem – nie chcemy, żeby Radio Ząbki było zwykłą radiostacją, chcemy, żeby to był niezwykle mocny element kulturalny naszego miasta, coś więcej niż przekaz płynący z głośników. Poza funkcją informacyjno-rozrywkową chcemy bardzo wyraźnie uczestniczyć w życiu kulturalnym.

– Wspomniałeś, że cały czas pracujecie nad przygotowaniami do Finału WOŚP. Czy możesz powiedzieć na jakim etapie jesteście?

– Nadchodzący 28 Finał WOŚP na pewno będzie inny od pozostałych. Przede wszystkim za sprawą lokalizacji, która jest również powiązana z tematem Finału. Dzięki uprzejmości Pani Jolanty Salak, mamy przyjemność organizować Finał w Publicznym Przedszkolu nr 3 „Skrzat” w Ząbkach. Jest to miejsce niezwykle kameralne, a jednocześnie reprezentacyjne, co sprawia, że mamy bardzo wysoko postawioną poprzeczkę. Mamy nadzieję, że będzie to niezwykłe wydarzenie, a naszym marzeniem jest, żeby relacja z Finału była jedną z pierwszych audycji, która popłynie z nowego Radia Ząbki. Dołożymy wszelkich starań, żeby tak właśnie się stało, niestety, nie możemy tego obiecać w chwili obecnej, wszystko zależy od możliwości technicznych i organizacyjnych. Wszystko też, niestety, uzależnione jest od finansowej strony całego projektu. Oczywiście każdy może wesprzeć nasze działania i dołożyć cegiełkę do reaktywacji Radia Ząbki za pośrednictwem dedykowanej wpłaty darowizny za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl/z/radiozabki lub bezpośrednim przelewem bankowym na nr konta stowarzyszenia 39 1090 1753 0000 0001 4337 9359 z tytułem wpłaty „darowizna na działalność statutową”. Ponadto, każdy może również dołączyć do Stowarzyszenia jako wolontariusz i wspomóc nasze działania.

– Bardzo dziękuję Ci za rozmowę, a Państwa zapraszam do śledzenia najnowszych informacji od Stowarzyszenia „SZTAB ZĄBKI” na stronie www.sztabzabki.pl oraz w mediach społecznościowych.

14 listopada 2019

© Wszelkie prawa zastrzeżone
Stowarzyszenie "SZTAB ZĄBKI"
2014-2019

Nr Konta: 39 1090 1753 0000 0001 4337 9359